مصائب و کراماتی از حضرت زهرا (س) 2

قناعت حضرت   

ثعلبى در تفسیر خود از امام جعفر صادق (ع) نقل کرده‏است: رسول خدا (ص ) فاطمه را در حالى دید که عبایى از پوست شتر پوشیده و با یک دست مشغول آسیا کردن و به کمک دست دیگر مشغول شیر دادن به فرزندش مى‏باشد. چشمان رسول خدا از مشاهده این امر پر از اشک شد و به فاطمه فرمود: دخترم! سختیها و تلخیهاى دنیا را در مقابل حلاوت و شیرینى آخرت قرار بده. فاطمه گفت: اى رسول خدا! خدا را سپاس مى‏گویم به سبب نعمتهاى فراوانى که به من عطا فرموده، و او را در مقابل محبّتهایش شکر مى‏گزارم. و نقل کرده‏اند که در این هنگام آیه «وَ لَسَوْفَ یُعْطِیکَ رَبُّکَ فَتَرْضى‏» بر پیامبر نازل گردید.
زندگانى حضرت زهرا علیها السلام، ترجمه بحار الأنوار ،ص:391
×××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××
اول دعا برای همسایه  

شیخ صدوق در علل الشرائع از امام حسن مجتبى (ع) روایت کرده: شبهاى جمعه مادرم فاطمه علیها السلام را مى‏دیدم که تا طلوع صبح، در محرابش، مشغول رکوع و سجود و عبادت پروردگار است، و مى‏شنیدم که براى مؤمنین دعا مى‏کند و در دعایش نام آنها را ذکر مى‏نماید ولى براى خود دعا نمى‏کند، به او گفتم: مادرم! چرا براى خودت دعا نمى‏کنى؟ آن حضرت در جواب مى‏فرمود: پسرم! اوّل باید همسایه را دعا کرد و بعد خود را.
علل الشرائع، صدوق، ج1، ص182
×××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××

به من بگو بابا  

امام صادق (ع) فرماید: حضرت فاطمه علیها السلام مى‏فرمود: هنگامى که آیه لا تَجْعَلُوا دُعاءَ الرَّسُولِ بَیْنَکُمْ کَدُعاءِ بَعْضِکُمْ بَعْضاً [نور: 63] نازل شد، من از اینکه به رسول خدا (ص ) پدر بگویم خوددارى مى‏کردم و لذا ایشان را با عنوان «رسول اللَّه» مخاطب قرار مى‏دادم ولى ایشان سه مرتبه، در زمانى که او را با این عنوان مورد خطاب قرار مى‏دادم، از من اعراض نمود و دورى کرد و در دفعه بعد خطاب به من فرمود: اى فاطمه! این آیه در باره تو، و اهل خانه تو و نسلى که از تو باقى مى‏ماند نازل نشده، زیرا تو از من و من از تو هستم، بلکه این آیه در باره ستمکاران و متکبّران قریش نازل شده و لذا تو همچنان مرا با لفظ «پدر» مورد خطاب قرار بده، زیرا قلب من به این کلمه خشنود مى‏گردد و زنده مى‏شود، و خداوند نیز آن را بیشتر دوست مى‏دارد.
زندگانى حضرت زهرا علیها السلام، ترجمه بحار الأنوار ،ص:238
××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××
زینت منزل یا رضایت خداوند   

در روایات بسیارى وارد شده است :هرگاه رسول خدا (ص )از مسافرت مراجعت مى نمود، ابتداء به حضور دخترش فاطمه زهرا علیها السلام وارد مى شد و دقایقى را در کنار وى مى نشست، تا آن که جریان غزوه تبوک پیش آمد و حضرت رسول به همراه امیر المؤمنین علىّ صلوات اللّه علیهما به قصد جنگ تبوک حرکت کردند و رفتند.
و حضرت زهرا علیها السلام خود و فرزندانش را با گوشواره وگردنبند نقره زینت کرد، و پرده اى هم براى اتاق تهیّه و آویزان کرد.
و این حرکت بدان جهت بود که وقتى پدرش رسول خدا و شوهرش امیرمؤ منان از مسافرت و میدان نبرد جنگ بازگشتند خوشحال شوند.
و هنگامى که حضرت رسول از مسافرت بازگشت طبق معمول به منزل حضرت زهرا وارد شد؛ و چون آن صحنه را مشاهده نمود، از منزل خارج گشت و به مسجد رفت .
حضرت فاطمه علیها السلام  متوجّه علّت ناراحتى پدرش شد، به همین جهت سریع تمام آنچه را که براى زینت خود و بچّه ها و براى زینت اتاق تهیّه کرده بود، در آورد و همه آن ها را براى پدرش فرستاد و پیام داد تا آن ها را، به هر کارى که صلاح مى داند در راه خداوند متعال مصرف نماید.
موقعى که آن اسباب و وسایل را خدمت رسول خدا (ص )آوردند، حضرت سه مرتبه فرمود: فداها ابوها، یعنى؛ پدرش فدایش گردد.
و سپس افزود: دنیا از براى محمّد و اهل بیتش (صلوات اللّه علیهم) و نیز براى شیعیانشان نخواهد بود. و چنانچه دنیا به اندازه بال پشه اى ارزش مى داشت ، ذرّه اى از آن را کافران بهره مند نمى شدند.

إحقاق الحقّ، ج 25، ص 279. بحارالانوار، ج43، ص20، ح7.

/ 4 نظر / 61 بازدید
بماند

سلام.. فكر نميكنين اسم سايتتون يكم نامناسبه؟؟بهتر نيست يه اسمي كه به مطالبتون مرتبطه انتخاب كنين؟؟اخه دستوران اسم روستاس اما يه كلمه هم راجبش تو وبتون وجود نداره...باتشكر..

وبسايت اصفهان من بزرگترين نيازمنديهاي رايگان کشور

خوشحال ميشم به منم سر بزني! يک سيستم وبلاگ دهي جديد را باش آشنا شدم امکانات خوبي داره اونجا هم ميتوني وبلاگ بزني پارس بلاگ دات ايکس واي زد parsblog دات ايکس واي زد parsblog دات xyz [گل][گل] -------------------------------حالا چند تا آگهي بازرگاني-------------------- تبديل وب لاگ شما وبلاگنويس محترم به يک وب سايت با کمترين هزينه هاست رايگان يک ساله هديه من به شما شما فقط هزينه ثبت دامين مورد نظر خود را براي يک سال بدهيد و هاستينگ رايگان داشته باشيد براي کسب اطلاعات بيشتر با اي دي من در تلگرام مکاتبه کنيد @updap -------------------------------------------- بزرگترين آپلود سنتر براي ايرانيان امکان کسب در امد روزانه از تعداد دانلود فايل هاي شما همين الان با مراجعه به وب سايت زير اکانت خود را بسازيد updap دات کام آپ دپ دات کام ---------------------------------------------------------- يک سايت رايگان براي ارسال آگهي هاي شما بزرگترين سيستم نيازمنديهاي رايگان ايران همين الان آگهي خود را منتشر کنيد esfahan.me