منظور از "اصالت خانوادگى" در ازدواج چیست؟

منظور از "اصالت خانوادگى" در ازدواج چیست؟

اصالت خانوادگى

منظور از "اصالت خانوادگى" جامعیت در چند چیز است: الف) حلال‏زادگى و نجابت،       ب ) پارسایى و تقوا،             ج ) افکار و اعتقادات صحیح،       د ) صلاحیت در اخلاق و صفات انسانى و حالات شایسته روانى. از همین‏رو گفته مى‏شود فرزندان اصیل و با شرافت را در چنین خانواده‏هایى جست‏وجو کنید؛ خانواده‏هایى که عمرى را در صداقت، پاکى، امانت، طاعت و بندگى خدا سپرى نموده و از آزمایش‏هاى گوناگون در رابطه با مسائل فردى و اجتماعى سرافراز بیرون آمده‏اند.

قرآن مجید به این نکته اشاره کرده و مى‏فرماید: أَ لَمْ تَرَ کَیْفَ ضَرَبَ اَللَّهُ مَثَلاً کَلِمَةً طَیِّبَةً کَشَجَرَةٍ طَیِّبَةٍ أَصْلُها ثابِتٌ وَ فَرْعُها فِی اَلسَّماءِ تُؤْتِی أُکُلَها کُلَّ حِینٍ بِإِذْنِ رَبِّها وَ یَضْرِبُ اَللَّهُ اَلْأَمْثالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ یَتَذَکَّرُونَ‏؛
مگر ندیدى که خدا چگونه مثل مى‏زند: کلمه پاک همچون درخت پاک است که اصلش ثابت و شاخ و برگش رو به آسمان. پیوسته به اذن پروردگارش برکت و میوه خود را به بار مى‏آورد. خدا این مثل‏ها را براى مردم مى‏آورد شاید که اندرز گیرند"، (ابراهیم، آیه 24)

و نیز مى‏فرماید: جَنَّاتُ عَدْنٍ یَدْخُلُونَها وَ مَنْ صَلَحَ مِنْ آبائِهِمْ وَ أَزْواجِهِمْ وَ ذُرِّیَّاتِهِمْ وَ اَلْمَلائِکَةُ یَدْخُلُونَ عَلَیْهِمْ مِنْ کُلِّ بابٍ سَلامٌ عَلَیْکُمْ بِما صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَى اَلدَّارِ؛ بهشت‏هاى جاودانى که خودشان با هر که شایسته است از پدران و همسران و فرزندانشان، وارد آن شوند و فرشتگان از هر درى بر آنها درآیند و گویند: درود بر شما براى آن صبورى که از خود نشان دادید که چه نیک است فرجام سراى دیگر"، (رعد، آیه 24).
در آیات یاد شده، قرآن پاکى و اصالت خانوادگى را نشانگر پرورش فرزندان صالح و شایسته مى‏داند.

امیرمؤمنان حضرت على(ع) مى‏فرماید:علیکم فى طلب الحوائج بشراف النفوس ذوى الاصول الطیبه فانّها عندهم اقضى وهى لدیهم اذکى‏؛
در جست‏وجوى حوایج به افراد با شرافت و صاحب خانواده‏هاى پاک مراجعه کنید؛ زیرا حوایج در نزد آنان بهتر روا شده و پاکیزه‏تر صورت مى‏گیرد"، (غرر الحکم).

رسول اکرم(ص) نیز فرموده‏اند:ایّاکم و خضراء الدّمن قیل یا رسول اللَّه و ما خضراء الدمن؟ قال المرأة الحسناء فى منبت السوء؛
از گل‏هاى زیبایى که در جاهاى متعفن مى‏روید بپرهیزید، سؤال شد که منظور چیست؟ فرمودند: زن زیبایى که در خانواده‏اى پلید پرورش یافته باشد"، (وسائل الشیعه، ج 20، ص 35).

/ 2 نظر / 24 بازدید
nasrin

سلام عزیزم می دونی تو کل دنیا فقط یک دانشگاه وجود داره که هک رو بصورت تخصصی تدریس می کنه و مدرک بین المللی و معتبر ارائه می ده، و 100% هزینه بالایی داره ما با کمترین هزینه این امکان رو به شما میدیم که در اینترنت و از این دانشگاه لیسانس هک بگیرید :-x

hamid

با سلام دوستیابی ایرانی . از سراسر ایران دوست پیدا کنید و به تبادل نظر بنشینید.